Ne işe yarar?

Operatör Arayüz Modülü, operatörleri üretim hakkında anlık olarak bilgilendiren bir yazılım ürünüdür. Üretimde çalışan operatörlerin üretilen miktarlara, hurda miktarlarına, duruş bilgilerine ve çalışmaya başladıkları süre boyunca makinelerin verimliliğine ilişkin bilgi sahibi olmalarını sağlar.

Neden Kullanılmalıdır?

Operatör Arayüz Modülü, makineden otomatik sinyalleri toplama, durma uzunluklarını ölçme ve operatörlerin kalem ve kağıttan kurtulurken sisteme hurda detaylarını girmeleri imkanlarını sağlar. Bu modül, verilerin bir alanda toplanmasını sağlayarak izlenebilirliği kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca, mevcut ve geçmiş üretimle ilgili operatörlere bilgi verirken, çalışılan iş emirleri hakkında gerçekleşen üretim bilgilerini sağlar. Ayrıca, makine arızalarının ve üretimin fazla olması ihtimalini azaltır, üretim ve makinenin geleceği hakkında da bilgi verir. Makinenin arızalanması durumunda, teknisyen müdahalesini hızlandırarak duruş süresini azaltır ve OEE'de artışa yardımcı olur. Bunların yanı sıra, operatörlerin makinelerine sahip olmalarını sağlar ve performanslarını artırır.

Üretime etkisi nedir?

Üretim ekibinin mevcut üretim durumu hakkında farkındalığını artıracaktır. Üretimin kalitesi hesaplanır ve operatöre gösterilir. Bu bilgiler, işletmecinin, üretimde verimlilik artışı sağlamasına yardımcı olarak performansını artırmasını sağlayacaktır. Ayrıca, bir hata olasılığını iptal ederek operatörleri kalem ve kağıttan kurtarır.