Tarihçe

Doruk Otomasyon ve Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1998 yılında üretim yapan sanayi işletmelerinin üretimlerini daha hızlı, çevik, kaliteli ve verimli yönetmeleri için yazılım ve donanım konulu dijital araçlar geliştirmek hedefi ile kurulmuştur.

Türkiye’de sanayide dijitalleşme konulu ilk ARGE çalışmalarını yapan teknoloji firmasıdır.

1998 yılında ilk kurulduğu günden bu yana üretim yönetimi sistemlerini kapalı çevrimli yani aktüel durumdan otomatik geri besleme alarak yeni kararları veren yapıda kurgulamaya önem vermiştir.

Bu amaçla, dünyada benzerlerinin olmadığı bir tarihte, 1998 yılında dünyadaki ilk Programlanabilir Veri Terminallerinden birini, PVT9801 i Tübitak TİDEB ( TEYDEB’in eski adı…) tarafından desteklenen bir ARGE projesi olarak gerçekleştirerek çalışma hayatına başlamıştır.

İlk data terminalleri aynı yıl 800 adetten fazla adette üretilmiş ve tekstil sektöründe kullanılarak ticarileşmiştir. Bu cihaz, daha sonraki yıllarda da geliştirilerek uluslararası korumalı patent alınmış, 2002 yılında Interpro tarafında Yılın Donanım Ürünü dalında finale kalan tasarımlardan biri olmuştur.

1999 yılında, üretimden otomatik toplanan üretim datasını kullanarak üretim operasyonlarının otomatik olarak planlandığı ilk üretim planlama yazılımı yine Tübitak TİDEB tarafından desteklenmeye değer görülmüş bir ARGE projesi olarak hayata geçirilmiş ve yine sanayide uygulanarak ticarileştirilmiştir.

İlk ihracatını, düzenli olarak katılmakta olduğu Hannover CeBIT fuarları kapsamında tanışmış olduğu Romanya Arctic fabrikasına 2006 yılında yaparak Doruk Otomasyon, bu tarih ile birlikte yurtdışında da faaliyet göstermeye başlamıştır.

Geliştirmekte ve uygulamakta olduğu Üretim Yönetimi Sistemi ProVIEW / ProMANAGE’in Sanayiye sunduğu faydalar nedeni ile 2008 yılında İTO tarafından yılın yenilikçi Kobisi seçilmiştir. Bugüne dek Almanya, Fransa, Çin, Kanada, ve USA’de üretim teknolojileri alanındaki pek çok fuarda katılımcı /exhibitor olarak yer almış ve vizyonunu yurtdışına doğru çevirmiştir.

2017 yılında USA açılımını başlatmış, Chicago’da yerleşik ProMANAGE Smart Manufacturing Solutions Corp. İsimli firmasını kurarak UILABS(Uyniversityof Illinois Labs) bünyesinde yer alan USA deki Digital Manufacturing konsept ve teknolojilerini geliştirme amacı ile kurulmuş olan public/private kuruluş DMDII ( Digital Manufacturing Design and Innovation Institute) R&D partnerleri içinde yerini almıştır

USA firması, ProMANAGE Smart Manufacturing Solutions, UILABS binasında ofise sahiptir ve Doruk Otomasyon’un global R&D ve yayılım operasyonlarının merkezi olması hedeflenmektedir.