ProManage Endüstri 4.0 Uygulamaları Zirvesi'nde

ProManage Endüstri 4.0 Uygulamaları Zirvesi ve Sergisi

ProManage Stand Türkiye’nin sanayide dijitalleşme alanındaki ilk Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştirmiş teknoloji şirketi Doruk ve Türkiye orijinli uluslararası akıllı üretim yönetimi sistemi ProManage olarak, 1-3 Ekim tarihleri arasında Yeşilköy WOW Kongre Merkezi’nde ikincisi düzenlenen Endüstri 4.0 Uygulamaları Zirvesi ve Sergisi’nde iş dünyası ve sanayicilerle bir araya geldik.
Dijital dönüşüm alanında 21 yıldır geliştirdiğimiz inovatif teknolojilerle sanayi işletmelerini nasıl akıllı ve dijital fabrikalara dönüştürdüğümüzü anlattığımız fuarda; endüstri 4.0 ve dijitalleşmenin temelini oluşturan artırılmış gerçeklik, makine öğrenmesi, yapay zeka, büyük veri ve analitik konularındaki yetkin kadromuz ile sanayiye sunduğumuz yüksek katma değeri, sektör oyuncularına aktardık.

Endüstriyel IoT Uygulamaları Paneli

Özlem Ulusoy Doruk Ürün ve Doğrulama Kıdemli Müdürü Sn. Özlem Ulusoy , zirve kapsamında organize edilen ve dijital dönüşüm danışmanı ve köşe yazarı Sn. Kozan Demircan moderatörlüğünde yürütülen “Endüstriyel IoT Uygulamaları” konulu panelde, endüstride nesnelerin internetinin ve yapay zekanın kullanılmasıyla sağlanan dijital ve akıllı üretim yöntemlerinin önemine ve avantajlarına dikkat çekti.

Yapay zeka ile öğrenebilen sistemler, önleyici bakım ile öngörülü tasarım, artırılmış gerçeklik uygulamaları, endüstriyel IoT ve Endüstri 4.0’dan 5.0’a geçiş konularında değerli bilgi ve tecrübelerini aktaran Sn. Ulusoy; “Dijital dönüşüm yolunda önce hangi verileri toplayacağım hangi prosesleri iyileştireceğim, bunun kararını vermek gerekiyor. Teknolojiyi tehdit değil, hayatımızı kolaylaştıran bir unsur olarak görmemiz gerekiyor. Önce insanın dijital dönüşümü kendisinden başlamamız gerekiyor. Verileri insanların işlemesi mümkün olmayacağına göre yapay zeka odaklı yazılımlarla süreçleri iyileştirmeler gerekiyor. Veri ne kadar çok artırılırsa yapay zekanın çözümü o kadar başarılı olur. Tabi yerli üretim çözümlerle bunu gerçekleştirmek, siber riskleri de çok daha minimize etmenizi sağlayacaktır. Ciddi bir danışmanlık ve planlı bir çalışma gerekiyor” şeklinde konuştu.

KOBİ’ler için Endüstri 4.0 Çözümleri

Aylin Tülay ÖZDEN “KOBİ’ler için Endüstri 4.0 Çözümleri” isimli panelde gerçekleştirdiği konuşmasında KOBİ’lerin değişmesi ve dönüşmesi gerektiğine vurgu yapan Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Aylin Tülay Özden, dijital dönüşümün zaman, maliyet, verimlilik ve karlılık konularında sağladığı yüksek katma değere dikkat çekti. Doruk’un akıllı üretim yönetimi sistemi ProManage hakkında bilgiler veren Özden, KOBİ’lere global pazarlarda önemli bir rekabet avantajı sunduklarını belirtti. İşletmelerde üretim planlamadan sevkiyata kadar tüm operasyonların dijital olarak yönetilmesini sağlayan ProManage ile fabrikaların dijital dönüşümünün sadece 4 ila 8 hafta sürdüğünü ifade eden Özden; “Biz ProManage ile KOBİ’leri reaktif durumdan proaktif duruma getiriyoruz. Daha sonra makine öğrenmesi ve yapay zeka uygulamalarını da gerçekleştirdiğimiz dönüşüme dahil ederek üretim sistemlerini prediktif yani öngörülü şekle dönüştürüyoruz. Bu sayede sistemimizi sanayicilere ‘neler olacağını’ değil, ‘ne yapmaları gerektiğini’ söyleyen bir hale getirmiş oluyoruz. Sanayiciler ProManage’ı kullanmaya başladıktan yaklaşık 2 ay sonra bu sistem için yaptıkları yatırımı geri alabiliyor. 2 ay sonunda minimum yüzde 10 olmakla birlikte genellikle yüzde 20 verimlilik artışı sağlanıyor. Özetle, ProManage’ı kullanan firmalar üretimlerini daha verimli ve çevik hale getiriyor, kayıplarını tespit edip azaltarak maliyetlerini ve rekabetçiliklerini yönetebiliyor. ProManage ile Türk sanayiciler Endüstri 4.0 evresinde dünya firmaları ile rekabet edebiliyor” şeklinde konuştu.

Gıda, Yiyecek, İçecek, İlaç, Ambalaj ve Hızlı Tüketim Sektörlerinde Endüstri 4.0 Uygulamaları

Aktif Çolakoğlu Zirve özelinde gerçekleştirilen “Gıda, Yiyecek, İçecek, İlaç, Ambalaj ve Hızlı Tüketim Sektörlerinde Endüstri 4.0 Uygulamaları” panelinin konuşmacıları arasında yer alan Doruk Proje Satış Yöneticisi Akif Çolakoğlu ise gıda, yiyecek, içecek, ilaç, ambalaj ve hızlı tüketim sektörlerinde hijyenik üretim koşullarının sağlanmasındaki öneme dikkat çekerek ve ProManage’in kestimci bakım, kesitimci kalite ve artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla bu alanda sunduğu çözümleri, sektör profesyonelleri ile paylaştı.